Oliváč ze Španělska

O_2

Dobrý den,

tento týden přijede do ČR paleta čerstvého  olivového oleje z malé kooperativy z hor v Andalusii. Níže najdete více info o původu, skladováni atp. Cena je 250kč/litr. Olej je balený v pětilitrových lahvích s originální etiketou.

V případě zájmu mne prosím kontaktujte na helen.vodrazkova@gmail.com nebo na mob.775 378 246 a osobně se domluvíme na předání.

Přeji krásný den, Helen V.

Olivový olej z Andalusie

Olej pochází z malé horské vesničky v Sierra Tejeda, kde si místní kooperativa farmářů pořídila moderní lis a vyrábí extra panenský olivový olej. Olej se prodává buď filtrovaný nebo nefiltrovaný. Skutečně kvalitní extra panenský olivový olej je z prvního lisu a má na etiketě poznámku, že je získáván pouze mechanickými procesy, tedy lisováním za studena a bez použití chemie.

Do Čech dovážíme pouze nefiltrovaný olej, protože je kvalitnější a zdravější. Minerály, enzymy a vitamíny se nezničí filtrací. Nefiltrovaný olej vytvoří na dně lahve zákal, což je známka kvality. Dlouhodobě se skladuje ideálně ve skle, v temnotě a při teplotě nepřekračující 20°C, nejlépe kolem 15-17°C. Olej je dobré spotřebovat do 1 roku. Maximální životnost je jeden a půl roku, je- li olej dobře uskladněn, nicméně rozdíl v chuti rok starého oleje a oleje, který je čerstvě vylisován, je výrazný.

Olivy, ze kterých se olej lisuje, jsou z menších farem v horách, kde se ke stromům a půdě chovají šetrně, protože tam většinou farmaří několik generací a tradičně se v tomto regionu chemické postřiky na olivovníky nepoužívají. Nejsou to tudíž ony nekonečné monokultury typu zemědělských družstev v regionu Jaen, které jsou tak snadným cílem škůdců a chorob a proto zde chemické postřiky neberou konce. A právě z Jaen pochází většina produkce olivového oleje pro export…

Olivový olej ze Sierra Tejeda je mezi místními oblíbený, protože je tzv. měkký (díky odrůdě a slunci). To znamená, že nepálí na jazyku a je tudíž výborný do salátů a k přímé konzumaci s pečivem (např. namísto másla). Tradiční andaluská snídaně je toast, pokapaný olejem s nastrouhaným nebo umixovaným rajčetem a nebo jen toastovaná bageta s olejem. Olej se nehodí na smažení, protože vysoké teploty ničí jeho léčebné účinky i chuť.

Olivový olej je balený po 5 litrech s originální etiketou. Při rozvozu oleje po Čechách nebudeme mít kapacitu olej rozlévat po litrech, takže kdo chce např. jen 2litry, tak by se ideálně mohl s někým se svých známých domluvit a o 5ti litrovku se podělit.

Pro zajímavost: Kontrolní orgány v Itálii zjistily, že i u známých velkovýrobců olivových olejů v Itálii bylo z každých 20 lahví devět, které obsahovaly navíc řepkový, slunečnicový či sojový olej. Další fiasko, které při kontrole vyšlo najevo bylo, že tyto koncerny prodávají olej prošlý, to jest starší jednoho a půl roku…

Abych povídání zkrátila, myslím, že kdo ochutná čerstvě vylisovaný olej z hor, už si nikdy v supermarketu žádný nekoupí. 🙂

Děkujeme za zájem a doufáme, že budete spokojeni.

Výtěžek z prodeje olivového oleje bude použit k financování projektu „Ekovesnice“, aneb vzdělávacího centra, ve kterém návštěvníci budou moci na vlastní kůži okusit trvale udržitelný životní styl – od permakulturních přírodních zahrad přes alternativní technologie až po přírodní stavitelství. Dalším záměrem je pořádání letních dětských ekologických táborů s výukou angličtiny, kde pomocí zábavné metody zaměřené na konverzaci pomůžeme dětem se rozmluvit a kde se zároveň budou moci naučit šetrnosti a úctě k přírodě.

Pokud byste chtěli zodpovědět nějaké další otázky, či nám poslat zpětnou vazbu, učiňte tak prosím na

helen.vodrazkova@gmail.com